تبلیغات
یك معلم ریاضی - کاربرد ریاضی در جهان اطراف ما
 
یك معلم ریاضی
ریاضی برای زندگی
درباره وبلاگ


به نام خدا
به وبلاگ شخصی من خوش آمدید.
سجاد خسروپور هستم، کارشناس آموزش ریاضی، کارشناس ارشد تکنولوژی آموزشی ، دبیر رسمی و سرگروه رشته ریاضی مقطع متوسطه اول آموزش و پرورش شهرستان لاهیجان.
قصد دارم در این وبلاگ علاوه بر ریاضیات و تکنولوژی آموزشی که رشته شغلی و تحصیلی من هستند مطالب دیگری که به آن ها علاقه دارم و فکر می کنم که به درد خیلی ها میخوره قرار بدم.
امیدوارم که با نظراتتون به من کمک کنید تا وبلاگ بهتر و مفیدتری داشته باشم.

آدرس های دیگر وبلاگ:

www.1moallem.ir

www.1moallem.sub.ir

تدریس خصوصی ریاضیات در شهرستان لاهیجان:

09025559909

اللهم عجل لولیک الفرج

مدیر وبلاگ : سجاد خسروپور
نویسندگان
نظرسنجی
آیا آموزش و پرورش ما موفق است . اگر خیر به کدام یک از دلایل زیر؟


علم لقمه بر گرفتن از سفره طبیعت است و ریاضیات زاییده احتیاج و در آغاز مبتنی بر تجربه است ریاضیات انعکاس دنیای واقعی در ذهن ماست . به عقیده برخی از علماء ریاضیات زیبا ترین زبان برای توصیف طبیعت است . سیلوستر می گوید : ریاضیات مطالعه شباهتها در تفاوتها و تفاوت ها در شباهت هاست . در صورتی که مو شکافانه و با دقت به اطراف زندگی خود بنگریم اثر مستقیم یا غیر مستقیم ریاضیات را در آن مشاهده خواهیم کرد .  ریاضیات راههای متعددی برای کشف و شناخت قواعد طبیعت و آفرینش در اختیار ما نهاده است و چه زیباست اگر شناخت این قواعد به ما در معرفت بیشتر و عمیق تر نسبت به خدای خویش یاری رساند .

کاربرد ریاضی در زندگی :

بین رشته های علمی که بشر در طول هزاران سال به وجود آورده ، ریاضیا ت جای مخصوص وضمنا مهمی را اشغال کرده است . ریاضیات با علوم فیزیک ، زیست شناسی و اقتصاد فرق دارد ؛ با وجود این به عنوان یکی از روش های اصلی در بررسی های مربوط به کامپیوتر ، فیزیک ، زیست شناسی ، صنعت و اقتصاد به کار می رود و در آینده باز هم نقش ریاضیات گسترش بیشتری می یابد .

کاربرد ارقام :

در زمان قدیم هر قدمی که در راه پیشرفت و تمدن برداشته می شد بر لزوم استفاده از اعداد می افزود .

اگر شخصی گله ای از گوسفندان داشت و می خواست آن را بشمرد، یا اگر می خواست معبد یا هرمی بسازد ، باید می دانست که چقدر سنگ برای آن لازم دارد . اگر دارای زمین بود می خواست آن را اندازه گیری کند ، اگر قایقش را به دریا می راند، می خواست فاصله خود را تا ساحل بداند . و بالاخره در تجارت و معادله ی اجناس در بازارها ، باید ارزش آن ها حساب می شد . هنگامی که آدمی محاسبه با ارقام را آموخت توانست زمان ، فاصله ، مساحت و حجم را اندازه گیری کند . یا به کار بردن ارقام ، انسان بر دانش و تسلط بر دنیای پیرامونش افزود .


کاربرد تقارنها ( محوری و مرکزی ) و دورانها :

مباحث تقارن و دورانها ، که به تبدیلات هندسی معروف هستند در صنعت و ساختن وسایل زندگی استفاده می شوند . مثلا در بافتن قالی و برای دادن نقش و نگار به آن از تقارن استفاده می شود .

در کوزه گری و سفالگری از دوران محوری استفاده می شود . همچنین در معماری های اسلامی ، اغلب از تقارن ها کمک گرفته می شود. چرخ گوشت ، آبمیوه گیری ، پنکه ، ماشین تراش با دورانی که انجام می دهند ، تبدیل انرژی می کنند. علاوه بر آن تبدیلات هندسی ، برای آموزش مطالبی از ریاضی استفاده می شوند . مانند : مفهوم جمع و تفریق اعدا صحیح با استفاده از بردار انتقال موازی محور .

اعداد گنگ و رشد گیا هان : 

رد یابی شاخکهای میوه کاج نشان میدهد آنها یکی یکی از قسمت پایینی اضافه می شوند ، زاویه  بین یک شاخک با دیگری همیشه یکسان است . این فرض معقول است که معمولا موثر ترین فشردگی زمانی اتفاق می افتد که این زاویه ها تا آنجا که ممکن است عددی گنگ باشد به همین خاطر است که در طبیعت زاویه های گنگ فراوانی دیده می شود .

ریاضیات و دانه های برف :                    

درروزهای سرد زمستان خالق بی همتا هنرمند انه دست به کارخلق تصاویری زیبا درگستره ی پهناور  طبیعت می شود ، لباس سفید برف را بر اندام زمین می پوشاند و دانه های  بلور ین را نثار آن می کند .اگر از نزدیک و به کمک ذره بین به تعدادی دانه ی برف نگاه کنید ،در حالی که حتی دو تا ی آنها را نمی توانید کاملا یکسان بیابید ولی شکل کلی همه ی آنها یکی است و همه ی دانه های برف به شکل شش ضلعی منتظم هستند .

کار برد ریاضیات در کندوی زنبورعسل :

زنبور عسل شهد شیرین و گوارا یش را در خانه هایی که شش ضلعی هستند اندوخته می کند او به خوبی می داند که با ساختن خانه هایش به این شکل در مصرف موم صرفه جویی می کند و فضای بیشتری را برای انبار آذوقه به دست می آورد و محاسبات ریاضی نیز این مطلب را تایید می کند . فیثاغورث ، ریاضیدان بزرگ یونان با ستان اولین کسی بود که کشف کرد : برای پوشاندن یک سطح بدون هیچ فاصله و شکاف باید از شکل های منتظم استفاده کرد .از جمله :مثلث متساوی الا ضلاع (سه ضلعی منتظم )مربع (چهار ضلعی منتظم )و شش ضلعی منتظم . در بین این سه شکل وقتی مساحتهای مساوی داشته باشند شش ضلعی منتظم کمترین محیط را دارد . زنبور عسل با هوشمندی کامل برای اینکه خانه ای منظم داشته باشد هرگز به سراغ اشکال هندسی دیگر نمی رود چون اگر قرار بود از شکل دیگری استفاده کند می بایست دو یا چند منشور متفاوت شانه عسل را می ساخت و برای این کار احتیاج به کار بیشتر و پیچیده تر بود . به طور قطع معمار طبیعت از این کار هدفی داشته است .

کاربرد خطوط موازی و تشابهات :

کاربرد خطوط ریاضی و مخصوصا متساوی الفاصله در نقشه کشی و ترسیمات استفاده می شود و در اثبات احکامی نظیر قضیه تالس 1 و عکس آن همچنین تقسیم پاره خط به قطعات مساوی یا متناسب . تشابهات نیز از مفاهیم مهم هندسه و اساس نقشه برداری ، کوچک و بزرگ کردن نقشه ها و تصاویر و عکس ها می باشد . مبحث تشابهات در هندسه دریچه ای به توانایی های جدید برای درک و فهم و کشف مطالب تازه ی هندسه است .

کاربرد آمار و میانگین :

وقتی کسی از مقادیر عددی کمک می گیرد تا یک موقعیت را توضیح دهد او وارد قلمرو آمار شده است . آمار معمولا اثر تعیین کننده ای دارد اگر چه ممکن است مفید یا گمراه کننده باشد . ما عادت کرده ایم که پدیده های زیادی نظیر موارد زیر را با توجه به آمار پیش بینی کنیم :

احتمال پیروزی یک کاندیدای ریاست جمهوری ، وضعیت اقتصادی ( تورم ، در آمد نا خالص ملی، تعداد بیکاران و زیاد شدن نرخ بهره ها و سهام ، بازار بورس ، میزان بیمه ، امار توفان ، جذر و مد و ...  ).

کاربرد ریاضی در هنر :    

مفاهیم ریاضی از قبیل نسبت ها ، تشابه ، پرسپکتیو ، اشکال هندسی ، حدود و بی نهایت در آثار هنری موجود قدیم تا به امروز مکمل زیبایی آنها بوده است و اکنون نیز کامپیوتر به کمک ریاضیات هنر را از ابتدایی تا مدرن توسعه می دهد . اگر آگاهی هنرمندان با ریاضیات واستفاده بی عملی از آن نبود ، برخی از آثار هنری خلق نمی شدند . بهترین نمونه ی آن تصاویر موزاییکی هنرمندان مسلمان و گسترش این شکل های هندسی به وسیله ی « M.S.Esher » جهت نشان دادن اجسام متحرک است . اگر هنرمندان به مطالعات توجهی نداشتند و خصوصیات اشکال را از نظر تطابق ، تقارن، انعکاس ، دوران ، انتقال و ... کشف نکرده بودند ، خلق این همه آثار هنری امکان پذیر نبود « هنر ریاضیات ، هنرپرسیدن پرسشهای درست است و قطعه ی اصلی کار در ریاضیات تخیل است و آنچه این قطعه اصلی را به حرکت در می آورد منطق می باشد و امکان استدلال » .

عدد طلایی در خوشنویسی :

تاریخ نشان می دهد که در طی قرون هنرمندان و آثارشان تحت تاثیر ریاضیات قرار گرفتند و زیبایی آثارشان به آگاهی آنها از این دانش بستگی داشته است . چنان که میر عماد با پالایش خطوط پیشینیان و زدودن اضافات و نا خالصی ها از پیکره ی نستعلیق و نزدیک کردن نسبت های اجزای حروف و کلمات به اعلا درجه زیبایی یعنی نسبت طلایی رسید و قدمی اساسی در اعتلای هنر نستعلیق برداشت . این نسبت به عنوان یک الگو در تاروپود حروف و واژه ها وجود دارد و زاویه 63/488 درجه که مبنای ترسیم مستطیل طلایی است در شروع قلم گذاری و ادامه ی دانش قلم حضوری تعیین کننده دارد . ما هم اکنون استفاده ی آگاهانه از مستطیل طلایی و نسبت طلایی را در هنر یونان باستان به ویژه در آثار پیکر تراش یونانی « فید یاس » دقیقا مشاهده می کنیم .

بسیاری از هنرمندان یونان باستان به طور غریزی بدون اینکه از وجود ریاضی و نسبت طلایی اطلاع داشته باشند براساس خلاقیت و واکنش های زیبایی شناختی خود در آثارشان از نسبت طلایی در آثارشان استفاده کرده و موفق به خلق چنین آثاری شده اند . بنای معبد پارتنون در میدان اکروپلیس در شهر آتن که در قرن پنجم قبل از میلاد یعنی طی سالهای 448 قمری و تا 342 قمری به مدیریت فید یاس ساخته شده است از نسبت طلایی پیروی می کند . این بنا از شاهکارهای تاریخ است همچنین در مجسمه معروف آپولو در بلودیر از این نسبت استفاده شده است . بسیاری از نقاشان نسبت طلایی را در کار هنری خود به کار برده اند از جمله می توان تابلوی تقدیس اخرین شام مسیح اثر سالوادور دالی را نام برد .

سالهای قبل از اینکه سیبو ناچی در کتابش صحبت این عدد را بنویسد مصری ها برای ساختن اهرامشان از این عدد استفاده می کردند .

به طور کلی روحیات و احساسات زیبا شناسانه ی هنرمندان از جمله هنرمندان خوشنویس این هنر ناب که تمام رگ و ریشه اش را باید در این سرزمین کهن جستجو کرد با بهره گیری از قواعد زیبا شناختی در زمینه خوشنویسی موفق به خلق آثاری شدند که متشکل از خطوط و دوایر و فرم های متناسب و قانون مند است که وجود نظم و توازن و تناسب چشم نواز و سیستماتیک اجزای آن به قدری متعادل است که کارشناسان و محققان در تجزیه و تحلیل آنها به وجود روابطی بی اندازه دقیق و تناسب شگفت آور دست یافته اند. از بین این تحقیقات تحقیق آقای جواد بختیاری ، از اساتید خوشنویس کشورمان است که نتیجه ی آن منجر به یافتن نسبت عدد طلایی درخط زیبایی نستعلیق شده است . ایشان معتقدند که خوشنویسان ابداع کننده خط نستعلیق مانند بسیاری از هنرمندان نامدار جهان بدون آنکه از قواعد ریاضی و هندسی عدد طلایی آگاهی داشته باشند به طور غریزی و با تکیه بر عواطف زیبا شناسانه و به شکل ذوقی و ناخود آگاه این نسبت را در خط نستعلیق مبنای کار خود قرار داده اند و این مطلب به خوشنویسی عنوان هنری والا و مقامی مضاعف بخشیده است . حضور عدد طلایی در تمام اجزا و ترکیبات و نظم و تناسب کلمات و موقعیت سطرها و ارتباط بین حروف و کلمات و سطر به چشم می خورد .

کاربرد ریاضیات در معماری :

اهرام مصر :

آیا اهرام مصر را دیده اید ؟ آیا می دانید مصریان باستان چگونه گوشه های این بناهای عظیم را قائمه ساخته اند؟ مصریا ن با 11گره یک ریسمان را به 12 قسمت برابر تقسیم می کردند . دو ریسمان را به هم گره می زدند. در محلی که می خواستند زاویه قائمه بسازند یک میخ می کوبیدند ، یک گره ریسمان را به پشت این میخ می انداختند ، سپس سه گره می شمردند و ریسمان را می کشیدند تا صاف شود. گره سوم را با میخ به زمین ثابت می کردند دوباره سراغ گوشه زمین می رفتند، این بار چهار گره از طرف دیگر می شمردند، ریسمان را صاف می کردند و گره چهارم را به زمین ثابت می کردند. کاری که مصریان باستان انجام می دادند در اصل ساختن یک مثلث بود. طول ریسمان در دو طرف گوشه زمین سه قسمت و چهار قسمت و در مقابل پنج قسمت بود .

امروزه شما می دانید مثلثی که اضلاع 3 و 4 و 5 داشته باشد مثلث قائم الزاویه است که در گذشته به مثلث عروس معروف بوده است .

کاربرد ریاضیات در معماری بناهای تاریخی اصفهان :

پرفسور « یان هو خندایک » استاد دانشگاه لیدن هلند گفت : به لحاظ کاربرد ریاضیات در معماری بناهای تاریخی اصفهان « بهشت ریاضیا ت » است. او گفت پیچیدگی معماری شهر  اصفهان به لحاظ ریاضیات منحصر به فرد بوده و این زیبایی در دنیا بی نظیر است. وی اظهار داشت: ریاضیات در هنر معماری مصداق کعبه را دارد . به گفته ی وی هنر معماری در ریا ضیات از قرن پنجم تا یازدهم و از زمان عمر خیام تا صفویه قابل توجه بوده و مسائل ریاضی پیچیده ای را در بر دارد .

کاربرد ریاضی در علوم مختلف :

کاربرد ر یاضی در علوم مختلف انکارناپذیر است برای مبحث آنالیز تابعی در مکانیک کوا نتومی کاربرد بسیاری دارد و یا در بیشتر رشته های مهندسی معادله « لاپ لاسی » که یک معادله ریاضی است مورد استفاده قرار می گیرد . در جامعه شناسی نیز نظریه احتمال و نظریه گروه ها نقش بسیار مهمی ایفا می کند . در کل باید گفت که همه صنایع زیر ساخت ریاضی دارند و به همین دلیل در همه مراکز صنعتی و تحقیقاتی دنیا ریاضی دانها در کنار مهندسان و دانشمندان سایر علوم حضوری فعال دارند و آنچه در نهایت ارائه می شود نتیجه کار تیمی آنهاست . هر قدر شغل فرد تخصصی تر شود میزان ریاضیاتی که لازم دارد بیشتر است . برای مثال یک مهندس الکترونیک از آنالیز تابعی و فرایند های تصادفی استفاده می کند و یا یک برنامه ریز پروژه های اقتصادی از مطالب پیشرفته آماری مثل سری های زمانی به عنوان ابزار کار یاری می گیرد . به همین دلیل امروزه تربیت متخصصان علم ریاضی یعنی افرادی که قادر هستند ریاضیات مورد نیاز را آموزش داده یا تولید کنند اهمیت بسیار زیادی دارد . چرا که لازمه پیشرفت در تکنولوژی توجه به دانش ریاضی می باشد .


 

دایره و نجوم :

 در علوم قدیم دایره بیشترین کاربرد و برترین جایگاه را در علم نجوم دارد . کره زمین برای شناسای بهتر به دایره های افقی به نام مدار از صفر استوا تا 90 درجه قطبین و دایره های عمودی به نام نصف النهار تقسیم بندی می شود . اولین مدلهای منظومه ای براساس گردش زهره در فرهنگ اینکاها ، گردش خورشید و کاینات دور کلیساها و زمین ، تا گردش زمین و سیارات دور خورشید در نجوم اسلامی و قوانین حاکم بر حرکت آنها بر روی مسیرهای دایروی بودند .

رصد خانه مراغه در زمره پیشگامان نجوم ایران و دنیای قدیم بوده و جایگاه بی نظیری برای خود دارد .

ساختمان اصلی این رصد خانه به شکل استوانه طراحی شده و اکثر وسیله های رصدی در آن شکل دایروی دارند . از وسایل آن می توان « ربع » را نام برد که از ربع دایره تشکیل شده و با آن میل کلی و ابعاد کواکب و عرض بلد را رصد می نمایند .

نوع مطلب : مقالات، مطالب جالب ریاضی، 
برچسب ها : کاربرد ریاضی در جهان اطراف ما، کاربرد ریاضی در زندگی،
لینک های مرتبط :
1398/08/3 21:31
I every time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for articles, thanks to web.
1398/07/20 14:09
I am nnot sure thhe place you are getting your information, however great topic.
I must spend a while finding out more or understanding more.
Thanjs forr wonderful info I was in search of this info for my mission.
1398/07/3 03:40
Wonderful post but I was wanting to know if you could
write a litte more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit more.
Many thanks!
1398/06/17 15:09
I'm curious to find out what blog platform you're using?
I'm experiencing some small security issues with my latest blog and I would like to find something more safeguarded.

Do you have any recommendations?
1398/06/11 02:31
Hi! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog
post or vice-versa? My blog discusses a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
If you're interested feel free to shoot me an email.
I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!
1398/06/2 01:27
Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.

I'll be sure to bookmark it and come back to read more
of your useful information. Thanks for the post.
I will definitely return.
1398/05/23 00:46
I think this is one of the most vital info for me.

And i am glad reading your article. But want to remark on few general things, The web site style is
wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers
1398/05/9 17:09
Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just too excellent.
I actually like what you've acquired here, really like what you
are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable
and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to
read far more from you. This is really a tremendous website.
1398/05/9 04:23
Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over.
I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Excellent blog and amazing design and style.
1398/05/4 08:36
Pretty! This was an extremely wonderful article.
Thanks for providing these details. natalielise plenty of fish
1398/04/30 08:54
I'm really impressed with your writing skills and also with
the format in your weblog. Is this a paid subject matter or did you
modify it yourself? Anyway stay up the excellent quality writing,
it is rare to see a nice blog like this one these days..
1398/04/27 05:11
After exploring a handful of the blog articles on your
web site, I seriously appreciate your way of writing a blog.
I added it to my bookmark website list and
will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know your opinion.
1398/04/26 09:43
Very good info. Lucky me I found your blog by accident (stumbleupon).
I have book marked it for later!
1398/04/24 17:29
Keep this going please, great job!
1398/04/2 11:06
I just couldn't leave your web site before suggesting that I really enjoyed
the usual information a person provide for your guests?

Is going to be back incessantly in order to inspect new posts
1398/02/20 17:17
Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you may be a
great author. I will make certain to bookmark your blog and will come
back sometime soon. I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a nice
afternoon!
1398/02/16 06:03
Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog
platform are you using for this website? I'm getting
tired of Wordpress because I've had problems with
hackers and I'm looking at alternatives for another platform.

I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.
1398/01/21 23:47
Do you mind if I quote a few of your posts
as long as I provide credit and sources back to your blog?
My blog is in the very same area of interest as yours and my users would really benefit
from a lot of the information you provide here. Please let me
know if this ok with you. Regards!
1398/01/19 20:07
whoah this weblog is fantastic i really
like reading your articles. Keep up the great work!
You know, lots of persons are hunting round for this information, you could help them greatly.
1398/01/19 05:03
I am really loving the theme/design of your blog.
Do you ever run into any browser compatibility problems?
A handful of my blog visitors have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.

Do you have any tips to help fix this problem?
1398/01/14 05:22
I every time spent my half an hour to read this
weblog's articles everyday along with a mug of coffee.
1398/01/11 17:26
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some time
and was hoping maybe you would have some experience
with something like this. Please let me know if you run into anything.
I truly enjoy reading your blog and I look forward to your
new updates.
1389/02/21 18:04
سلام
وبلاگ شما جالبه باز هم سر میزنم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

Free PageRank Checker